Magyar-francia védelmi kapcsolatok

A két ország közötti együttműködés hosszú időre nyúlik vissza, és mindig a felek igényeinek megfelelő szintű volt. Ennek megfelelően leginkább a képzések, a műveleti szerepvállalások illetve a haditechnikai beszerzések eredményeként kaptak a magyar-francia kétoldalú védelmi kapcsolatok.

A francia féllel jelenleg az alábbi, kiemelt területeken van folyamatban, illetve tervezett együttműködés:

  • védelempolitikai konzultációk;
  • oktatás;
  • MISTRAL fegyverrendszer üzemeltetése;
  • haditechnikai beszerzések (rakéta);
  • helikopter személyzet taktikai tréner - szimulációs rendszer (THALES);
  • kölcsönös képzések, kiképzések folytatása (KM, helikoptervezetői);
  • Műveleti együttműködés (NATO, EU égisze alatt és koalíciós keretek között)
  • szakmai találkozók és együttműködés;
  • hadtörténeti együttműködés és hadisírgondozás;
  • csapatkapcsolatok ápolása (1RHP „Bercheny”);
  • katona egészségügy (MILMED COE);

 

 

Magyarországot és a honvédelemmel összefüggő területeket Párizsban a véderőattasé hivatalában két fő képviseli. A Budapestre akkreditált francia véderőattasé állandó állomáshelye Bécsben van.

A francia-magyar védelmi kapcsolatok stabilak. A miniszteri és vezérkari főnöki szintű megbeszélések általában a NATO- és EU-fórumokon illetve azok mezsgyéjén valósulnak meg. Rendszeresek a védelempolitikai igazgatók találkozója, a haderőnemi vezérkari főnökök fórumai és a törzs- és szakértői megbeszélések.

Mindkét ország kiemelt célnak tartja az európai katonai képességek erősítését. A magyar haderőfejlesztési program keretében zajló beszerzések egy része Franciaországhoz, a francia hadiiparhoz is köthető.

A kétoldalú együttműködés egyik régóta meglévő, hangsúlyos eleme a francia féllel folytatott oktatási, képzési együttműködés, mely kiterjed a felső-és középvezetői iskola-és tanfolyamrendszerű képzésekre, a szakmai tapasztalatcserékre, továbbképzésre, hallgatói csereprogramokra, és pénzügyi-technikai támogatásra és nyelvképzésre egyaránt. 1993. óta, e kereteken belül számosan fejezték be már tanulmányaikat többek között a nagynevű École de Guerre (korábban Collège interarmées de Défense (CID)), a patinás fegyvernemi iskolák (Saumur, Draguignan, Compiegne) falai között. Több éve folyamatos program a végzős francia kadétok külföldi csapatgyakorlatának magyarországi végrehajtása.

Franciaország szerepe változik Afrikában, de mindkét ország fontosnak tartja a Száhel-övezet országainak biztonságát, a terrorizmus elleni küzdelmet és a migráció elleni határozott fellépést, így az érdekközösség alapján továbbra is jó partnerségben működnek együtt más Afrikai országokban is.

A történelmi hagyományokra alapozva szoros együttműködés alakult ki az 1. „Bercheny” Ejtőernyős Huszárezred (1RHP) katonáival és erősödő kapcsolatokról beszélhetünk a 3. „Esterhazy” Huszárezreddel (3RH) is.

A magyar katonák rendszeresen jelennek meg Lourdesban, a nemzetközi katonai zarándoklaton is, amelyen a nemzetközi közösségben, francia szervezésben francia bajtársaikkal együtt vesznek részt.