A párizsi konzulátuson és a lyoni alkonzulátuson a magyar állampolgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásával kapcsolatosan az alábbi ügyek intézhetők:
2013. március 1-jén megszűnt a három hónapon túli külföldön tartózkodás bejelentésének a kötelezettsége, azóta az állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező, de külföldön élő magyar állampolgárok csak a végleges külföldi letelepedést (életvitelszerű, állandó jellegű külföldön tartózkodást) jelenthetik be. A külföldi letelepedés bejelentése nem kötelező, erről az érintett maga dönt.
A letelepedés nem érinti a magyar állampolgárságot, az az eljárás után továbbra is fennmarad.
A külföldi letelepedéssel megszűnik az állampolgár magyarországi állandó lakóhelye, és külföldön élő magyar állampolgárként fog szerepelni a személy- és lakcímnyilvántartásban.
Külföldön élő magyar állampolgárként lehetőség van Magyarországon tartózkodási helyet (tehát nem állandó lakóhelyet) létesíteni, melynek bejelentése bármely járási hivatalnál kezdeményezhető.
Magyarországra való visszaköltözés esetén természetesen van lehetőség ismét állandó magyarországi lakcímre bejelentkezni.
Felhívjuk ügyfeleink figyelmét, hogy a külföldi letelepedés bejelentése kihat a választójog gyakorlásának módjára. Ezzel kapcsolatban további információkat a Nemzeti Választási Iroda honlapján találhatnak: Hol és hogyan szavazhatok? - Nemzeti Választási Iroda
A külföldi letelepedés bejelentése kihatással van többek között arra is, hogy az ügyfél melyik országban tudja vezetői engedélyét kiállítani, illetve megújítani. Általános szabály, hogy vezetői engedélyt abban az országban lehet kiállítani, valamint lejárat esetén megújítani, ahol a járművezető szokásos tartózkodási helye van. A szokásos tartózkodási hely az az ország, ahol az adott személy általában él, vagyis ahol egy naptári évben legalább 185 napot tölt személyes és/vagy foglalkozásával összefüggő kötöttségei miatt. Erről részletesebben a magyarorszag.hu honlapján lehet tájékozódni
Külföldi letelepedési szándékát (azaz a magyar lakcímről való kijelentkezést) az alábbi módokon jelentheti be:
- személyesen, Magyarország külképviseleteinek konzuli irodáiban, előzetes időpontfoglalást követően;
- elektronikusan, Ügyfélkapun / Webes ügysegéden keresztül;
- személyesen, bármely magyarországi járási (kerületi) hivatalban (kormányablak), lásd: kormányhivatalok.
Külföldi letelepedését bármikor bejelentheti, azonban ennek feltétele, hogy minden külföldön történt anyakönyvi eseményét (házasság, válás, házastárs halála) anyakönyveztesse Magyarországon.
A letelepedés bejelentésével a lakcímet igazoló hatósági igazolvány (lakcímkártya/lakcímigazolvány) bevonásra kerül. Az új lakcímkártyát a járási hivatal a nyilvántartásba vételt követően kiállítja és átadja az ügyfélnek (magyarországi ügyintézés esetén), illetve a konzulátuson keresztül eljuttatja azt a kérelmezőnek. Ezen a lakcímkártyán az állandó magyarországi lakcím helyett lakóhelyként a „külföldi cím” megjelölés szerepel (a pontos külföldi cím nem!).
Az új lakcímkártya a kérelem beadásától számított 2-3 hónapon belül készül el.
A külföldi letelepedéssel kapcsolatos eljárás illeték- és díjmentes.