Mely esetekben szükséges igazolni a magyar állampolgárságot?

A leszármazási elv alapján magyar állampolgárságú szülő gyermeke magyar állampolgár. A hatályos magyar törvények szerint születéssel, vagy más jogszerű módon szerzett állampolgárságától senkit nem lehet megfosztani. Fennálló magyar állampolgárság igazolására az alábbi iratok alkalmasak:

  • érvényes vagy legfeljebb 1 éven belül lejárt magyar útlevél;
  • érvényes magyar személyazonosító igazolvány;
  • honosítási okirat (határidő nélkül);
  • kevesebb, mint három éve kiállított állampolgársági bizonyítvány.

Amennyiben az ügyfél nem rendelkezik fenti okmányok egyikével sem, illetve nem szerepel aktív státuszban a személyi adat- és lakcímnyilvántartó rendszerben (akár azért, mert külföldön született, és magyar papírokkal sohasem rendelkezett, akár azért, mert hosszabb idő óta külföldön él), úgy vélelmezhető állampolgárságának igazolására állampolgársági vizsgálatot szükséges lefolytatni. Az állampolgársági vizsgálat jogszabályi kötelezettség, és nem tartozik a konzul mérlegelési hatáskörébe! Az állampolgársági vizsgálat megindításával párhuzamosan az ügyfél valamennyi külföldön történt anyakönyvi eseményét (születés, házasságkötés, válás) Magyarországon is anyakönyvezni szükséges, továbbá külföldön élő állampolgárként adatait rögzíteni kell a magyar állampolgárok személyiadat- és lakcímnyilvántartásában.

A kérelmet kizárólag, előzetes e-mailes időpont-egyeztetés alapján, személyesen lehet benyújtani. 

Mit hozzon magával?

Az állampolgárság megállapításához:

  • állampolgárság-megállapítási kérelem adatlapja;
  • korábbi magyar okmányok (útlevél, személyi igazolvány, születési anyakönyvi kivonat) vagy ezek másolata;
  • érvényes külföldi személyazonosító okmány;
  • lakcímigazolás (bármilyen közüzemi vagy telefonszámla);
  • a közvetlen felmenők magyar állampolgárságát alátámasztó dokumentumok (magyar útlevél, személyi igazolvány, születési anyakönyvi kivonat, bármilyen egyéb magyar okmány, amely a kérelmező születése pillanatában a szülő magyar állampolgárságának fennállását valószínűsíti).

Magyarországon korábban nem anyakönyvezett külföldi születés, házasságkötés, válás esetén az anyakönyvi esemény magyarországi anyakönyvezéséhez:

  • a Magyarországon korábban nem anyakönyvezett külföldi születés, házasságkötés, válás anyakönyvezésére irányuló adatlapok;
  • eredeti születési és házassági anyakönyvi kivonatok (ld. az anyakönyvezés fejezet alatt)
  • a házastárs születési (elhalt házastárs halotti) anyakönyvi kivonata, illetve személyazonosító okmányának másolata;

(Elvált családi állapot esetén kérjük, e-mailben vagy telefonon vegye fel munkatársainkkal a kapcsolatot!);

A személyiadat- és lakcímnyilvántartásba vételhez:

  • személyiadat- és lakcímnyilvántartásba vételi adatlap (hazai anyakönyvezés nélkül);

vagy

  • személyiadat- és lakcímnyilvántartásba vételi adatlap (születés / házasság hazai anyakönyvezése esetén)

 

Valamennyi kérelemnyomtatványt kék tollal kell kitölteni. Aláírásukra a konzuli osztály munkatársa előtt, a konzulátuson kerül sor!

 

További tudnivalók

Magyar szülő a Magyarországon még nem anyakönyvezett újszülött, vagy kiskorú gyermeke részére nem magyar állampolgárságot igényel, hanem a gyermek születését anyakönyvezteti Magyarországon! A vonatkozó eljárást ld. a születés hazai anyakönyvezése fejezet alatt. Magyar szülő 18 év feletti, nagykorú gyermeke a saját ügyében járhat el: ha magyar állampolgársága nem igazolt, mindenképp állampolgársági vizsgálatra lesz szükség.

Az állampolgárság megállapítására irányuló eljárás hónapokig, akár több mint egy évig eltarthat. A Konzulátusnak nem áll módjában az eljárást meggyorsítani. Az eljárás konzuli díj és illetékmentes.

Az állampolgárság fennállásáról három évig érvényes állampolgársági bizonyítvány igényelhető, amely illetékköteles. Az állampolgárság megállapításával párhuzamosan útlevéligénylés is benyújtható (ld. az útlevél igénylése fejezet alatt), az útlevél azonban csak a magyar állampolgárság igazolását, illetve az állampolgár adatainak személyiadat- és lakcímnyilvántartásban történt rögzítését követően kerül gyártásba. Személyi igazolvány mindenképpen csak az állampolgársági vizsgálat eredményes lezárultát követően igényelhető.