A külföldön történt születés magyarországi anyakönyvezését Franciaországban a párizsi konzulátuson, illetve a lyoni alkonzulátuson kezdeményezheti. A kérelem továbbá benyújtható Magyarországon:
- bármely települési anyakönyvvezetőnél
- Budapest Főváros Kormányhivatalában (kizárólag a Hazai Anyakönyvi Osztály 2 erre kijelölt ügyfélfogadási idejében)
- bármely kormányablakban
Felhívjuk a figyelmet, hogy az alább ismertetett eljárásrend a külképviseleti benyújtásra vonatkozik. Amennyiben a kérelem benyújtását nem a párizsi konzulátuson tervezi, az időpontfoglalással, valamint benyújtandó dokumentumokkal kapcsolatban szíveskedjen közvetlenül a kérelem benyújtásának helyénél érdeklődni.
I. A kérelem benyújtása a párizsi konzulátuson
II. A születés hazai anyakönyvezéséhez szükséges dokumentumok
III. Az adatlapok kitöltésével kapcsolatos tudnivalók
I. A kérelem benyújtása a párizsi konzulátuson
A gyermek születésének magyarországi anyakönyvezésére irányuló kérelmet alapszabály szerint a két szülőnek együttesen és személyesen kell benyújtania.
Időpontfoglalás: https://konzinfoidopont.mfa.gov.hu (2025.03.01-től) Több gyermek anyakönyvezése esetén több, egymást követő időpont foglalása szükséges külön-külön az érintett gyermekek adataival.
Az ügyintézés a kérelem benyújtását követően általában egy-két hónapot vesz igénybe, sürgősségi eljárásra nincs lehetőség.
Amennyiben az egyik szülő az ügyintézésen megjelenni nem tud, kérjük, hogy a honlapunkról letölthető meghatalmazást és hozzájáruló nyilatkozatokat (anyakönyvezéshez és útlevélhez) töltse ki, két tanúval hitelesíttesse, és a tanúk okmányainak másolatait is csatolja.
A 6 éven aluli, külföldön született gyermekek esetében az anyakönyvezési kérelemmel egyidejűleg beadott útlevélkérelem alapján az útlevél kb. 4-5 hét alatt érkezik ki. Ugyanakkor repülőjegy megvásárlása nem javasolt, ameddig nincs a kezükben útlevél, mert a fenti eljárási idő - elsősorban hiányos kérelmek esetén - elhúzódhat.
II. A születés hazai anyakönyvezéséhez a következők szükségesek:
- Gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonata – extrait d’acte de naissance – copie intégrale változatban (ez továbbításra kerül Magyarországra);
- a) Magyarországon anyakönyvezett házasságból született gyermek esetén: a szülők magyar házassági anyakönyvi kivonata;
b) külföldön kötött, Magyarországon NEM anyakönyvezett házasságból született gyermek esetén: külföldi házassági anyakönyvi kivonat; (Megj.: a gyermek születésének hazai anyakönyvezésével párhuzamosan a szülők külföldön kötött kázasságát is hazai anyakönyvezni szükséges, ld. a házasság hazai anyakönyvezése alatt. Kérjük, ne felejtsen el a házasság anyakönyvezésére is időpontot foglalni!)
c) házasságon kívül, Franciaországban született gyermek esetén amennyiben az édesanya nem magyar állampolgár, a családi állapot igazolására 3 hónapnál nem régebbi családiállapot-igazolás vagy francia állampolgár esetén 3 hónapnál nem régebbi acte de naissance - copie intégrale; az apai elismerés tényéhez a magyar jogszabályi követelményeknek megfelelően az édesanya a konzulátuson kézzel írt hozzájáruló nyilatkozatot tesz;
d) egyéb esetekben: teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat.
- A szülők születési anyakönyvi kivonatai, amennyiben rendelkezésre állnak;
- Adatlap születés hazai anyakönyvezéséhez;
- Szülők állampolgárságának igazolása – útlevél, vagy EGT-tagállami személyi igazolvány, honosított magyar állampolgár esetén: honosítási okirat is;
- A gyermek egyéb állampolgárságát igazoló, külföldi személyazonosító igazolványa és/vagy útlevele, amennyiben rendelkezik ilyennel;
- Kérelem a személyi adat- és lakcímnyilvántartásba történő felvételhez:
a.) Gyermek nyilvántartásba vétele külföldön élő magyar állampolgárként;
vagy
b.) Gyermek nyilvántartásba vétele Magyarországon élő magyar állampolgárként;
- Magyar állampolgárságú szülő(k) eredeti lakcímkártyája;
- Amennyiben a gyermeket külföldi lakcímre jelentik be: külföldi lakcímigazolás („justificatif de domicile” – tetszőleges, névre szóló közüzemi számla)
- Igény esetén kitöltött kérelem anyasági támogatáshoz/ babakötvényhez.
Amennyiben útlevelet is igényel a gyermeknek, kérjük olvassa el az útlevél igénylése kiskorúak részére fejezet alatti tudnivalókat.
III. Az adatlapok kitöltésével kapcsolatos tudnivalók
Kérjük, szíveskedjék valamennyi adatlapot a magyar nyelv szabályainak megfelelően (név: 1. családi név 2. utónév; dátum: év, hó, nap; ékezetek használata stb.) nyomtatott betűkkel, kék tollal, magyar nyelven kitölteni. Az aláírásokat kérjük a konzulátusi ügyintéző előtt megtenni!
Szülők állampolgárságának igazolása:
Érvényes útlevéllel vagy EU-tagállam által kiállított személyazonosító igazolvánnyal.
Magyar állampolgár szülő(k) állampolgárságának igazolása:
Felhívjuk a figyelmet, hogy 6 év feletti gyermek születésének hazai anyakönyvezését csak abban az esetben tudjuk a konzulátuson elvégezni, ha a szülő magyar állampolgársága a gyermek születésének időpontjában is igazolható. Ha a születés időpontjára vonatkozóan egyik szülő magyar állampolgársága sem igazolható, akkor a születés anyakönyvezését megelőzően szükség lehet a gyermek állampolgárságának vizsgálatára. Kérjük ezért, hogy amennyiben a magyar szülő magyar okmányai hosszabb ideje lejártak, az időpont foglalása előtt (!) szíveskedjen e-mailben érdeklődni a benyújtandó kérelem típusa iránt. Felhívjuk a figyelmet, hogy az állampolgársági vizsgálat jelentősen (akár 6-12 hónappal) megnöveli az ügyintézési időt, ezért feltétlenül javasolt a gyermek születését követően mielőbb, de legkésőbb a hatodik életévének betöltése előtt intézkedni az anyakönyvi kérelem benyújtása iránt.
Külföldi állampolgár szülő állampolgárságának igazolása:
A külföldi állampolgárságú szülő esetében a személyazonosság igazolása mellett szükség van az állampolgárság igazolására is (pl. érvényes külföldi útlevéllel). Amennyiben a külföldi állampolgárságú szülő nem tudja bemutatni a gyermek születésekor érvényes külföldi útlevelét, abban az esetben a magyar születési anyakönyvi kivonaton „ismeretlen” állampolgárként fog szerepelni.
Kérelem a személyi adat- és lakcímnyilvántartásba történő felvételhez
a.) Gyermek nyilvántartásba vétele külföldön élő magyar állampolgárként
Abban az esetben, ha a szülők (vagy egyikük) külföldön élő magyar állampolgárként szerepelnek a magyarországi személyi adat-és lakcímnyilvántartásban (a lakcímkártyán "külföldi cím" szerepel), akkor lehetőség van a gyermek külföldön élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételét kérni (Ha mindkét szülő külföldön élő magyar állampolgárként szerepel a magyarországi személyi adat-és lakcímnyilvántartásban, akkor csak ez az opció választható! Amennyiben a külföldre települése óta a lakcíme megváltozott, az anyakönyvezést megelőzően, ezt a webes ügysegéd felületén szíveskedjék átvezetni.) Ebben az esetben az „Adatlap külföldön élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez" nyomtatványt kell kitölteni. Az adatlaphoz lakcímigazolás gyanánt csatolni szükséges egy, a külföldi lakcímmel rendelkező szülő(k) nevére szóló közüzemi, vagy egyéb számlát („justificatif de domicile”).
b.) Gyermek nyilvántartásba vétele Magyarországon élő magyar állampolgárként
Abban az esetben, ha legalább az egyik szülő Magyarországon élő magyar állampolgárként szerepel a magyarországi személyi adat-és lakcímnyilvántartásban (nem jelentette be a végleges külföldi letelepedését), akkor lehetőség van a gyermek Magyarországon élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételét kérni (Ha mindkét szülő Magyarországon élő magyar állampolgárként szerepel a magyarországi személyi adat-és lakcímnyilvántartásban, akkor csak ez az opció választható!). Ehhez az „Adatlap Magyarországon élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez” nyomtatványt kell kitölteni. Az adatlaphoz csatolni kell legalább az egyik szülő magyar lakcímkártyájának a másolatát, amelyen magyarországi lakcím van feltüntetve. A lakcímkártya helyett csatolni lehet a magyar szülő lakhelyét igazoló magyarországi tulajdoni lap, vagy bérleti szerződés másolatát. Ha a felsoroltak egyike sem áll rendelkezésre, akkor a szülő(k) által írt nyilatkozat csatolandó, miszerint a kért dokumentumok (lakcímkártya, tulajdoni lap, bérleti szerződés) egyike sem áll rendelkezésre.
Kérjük, az alábbiakra kiemelt figyelmet fordítani:
- az adatlapot a gyermek adataival kell kitölteni, és mindkét szülőnek alá kell írnia;
- a gyermek magyarországi lakóhelye nem lehet a szülőkétől eltérő;
- ha mindkét szülő rendelkezik magyarországi lakcímmel, akkor a választásuk szerint az egyik szülő lakcíme lesz a gyermek lakcíme is;
- a II-es pontban a szállásadó – az ingatlan tulajdonosa vagy haszonélvezője – adatait (neve, minősége, lakcíme és aláírása) kötelezően ki kell tölteni;
Amennyiben nem a szülő tulajdonában van a magyarországi ingatlan, ahová a gyermeket kérik nyilvántartásba venni (hanem pl. a nagyszülő tulajdonában), akkor a szállásadótól (adott esetben nagyszülőtől) hozzájáruló nyilatkozatot szükséges csatolni. A szállásadói nyilatkozat része a nyilvántartásba vételhez kitöltendő adatlapnak. A keltezéssel és aláírással ellátott, kitöltött nyilatkozatot (adatlap 3. oldala), valamint személyazonosító okmányának másolatát a szállásadónak még a konzuli hivatali ügyintézés előtt eredetiben el kell juttatnia a szülők részére hogy azt a hazai anyakönyvezésre irányuló kérelemmel együtt benyújthassák.
Ha mindkét szülő magyar állampolgár és az egyikük bejelentette a külföldi letelepedését (vagyis azóta külföldön élő magyar állampolgárként szerepel a nyilvántartásban), míg a másik szülő nem, úgy a szülők választhatnak, hogy az a.) vagy b.) pont szerint kérik a nyilvántartásba vételt.
IV. További tudnivalók
Konzuli díj
Az anyakönyvezési eljárás ingyenes. Fizetni csak akkor szükséges, ha a születés anyakönyvezése iránti kérelemmel egyidejűleg útlevélkérelem benyújtására is sor kerül.
Útlevél igénylése anyakönyvezéssel egyidejűleg
Az időpontfoglalásnál ebben az esetben az útlevéllel kombinált ügytípusra szükséges foglalni. 6 év alatti gyermek anyakönyvezésével párhuzamosan – a dosszié hiánytalan benyújtása esetén – lehetőség van arra, hogy útlevélkérelmet az anyakönyvezés és a lakcímnyilvántartásba vétel megtörténte előtt felterjesszük. Ebben az esetben kérjük, hogy az igény benyújtása során a(z egyik) magyar állampolgárságú szülő az itt letölthető, kitöltött és aláírt nyilatkozatot is csatolja.
Anyasági támogatás/ Fiatalok Életkezdési Támogatása iránti kérelem
Amennyiben Anyasági támogatás/ Fiatalok Életkezdési Támogatása ("babakötvény") igénylésében gondolkoznak, a kérelmet a születés anyakönyvezésével egyidejűleg benyújthatják. Bővebb tájékoztatásért kattintson ide.
Kérjük Tisztelt Ügyfeleinket, hogy az előírt adatlapokat feltétlenül előzetesen nyomtassák ki honlapunkról, és a kitöltött adatlapokkal keressék fel a konzulátust! Amennyiben az adatlap valamely pontjában bizonytalanok, úgy a kérdéses részt hagyják üresen.
Hiányosan kitöltött adatlapok esetén az ügyintézéskor igyekszünk segíteni, azonban a kitöltetlen adatlapokkal érkező ügyfelektől a kérelmet idő hiányában nem áll módunkban átvenni!
Fenti tájékoztatónkba megpróbáltunk minden szükséges és fontos szabályt, információt belefoglalni. Ha ennek ellenére további kérdései lennének, szíveskedjen e-mailben megkeresni bennünket.